Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zkušenosti se směrovou anténou.

28. 9. 2008

Několik informací o směrové anténě. Jedná se o anténu nakoupenou na ME 2008 v Bulharsku. Kontakt jsem získal na webu www.ffelectronics.com kde nabízí i samotné vysílače, baterky do vysílačů i lektronický časovač Sidus pro kategorii F1C. O něm někdy příště. Nechali jsme si je jej podrobně ukázat a vysvětlit všechny funkce. Teď ale k anténě. Jedná se o dvouprvkovou anténu pro pásmo 135 - 175 MHz. Navíc je skládací a nezabere tolik místa při přepravě.

Parametry:

frekvence         135 - 175 MHz                                váha                     200 g

impedance        50 Ohm                                         velikost  rozložená   1 000 x 250 mm

zisk                  +6dB                     Obrazek                         konektor               BNC

ObrazekPro uvedení do provozu je nutno dodělat propojovací kabel mezi anténou a radiostanicí ( na obrázku dole v ruce ). Použil jsem koaxiální kabel a konektor BNC s kolíkem. Na druhé straně pak konektor podle toho co má radiostanice, v mém případě SMA s kolíkem nebo opět BNC s kolíkem ( Jakou má Jarda Blatný ). Náklady cca 100,- Kč.

Zatím jsem neměl možnost posoudit poměr dosahu mezi klasickým "pendrekem" dodávaným k radiostanici a touto anténou. Zajímala mne hlavně směrovost. A to se mi zdá velmi dobrá.

Udělal jsem pokus s modelem ležícím v trávě na vzdálenost 160 kroků. Ve výšce 150 cm od země byl signál v rozsahu cca 100 stupňů. Snižoval jsem výšku antény od země. Postupně jak klesala síla signálu zmenšoval se i úhel, ve kterém byl lokalizovaný signál. Ve výšce 60 cm od uzemě už byl úhel ve kterém byl signál lokalizován jen asi 20 - 30 stupňů. Toto považuji za velmi dobrý výsledek a velkou naděj při dohledávání v nepřehledném terénu nebo na velkou vzdálenost. V buducnu vyzkouším ještě rozdíl v dosahu mezi pendrekem a touto anténou. Cena v době nákupu byla 45 euro ( tedy zhruba   1200,- Kč ). Podobná anténa stojí u nás zhruba dvojnásobek ( www.elix.cz  cca 2700,- ).

Fotky jsou použity s webu dodavatele.