Jdi na obsah Jdi na menu
 


Částečný neúplný překlad návodu k ALINCO DJ-196

27. 5. 2008

Návod jsem doplnil o popis ovládacích prvků radiostanice a postup programování paměťových buněk. Mělo by to být trošku pochopytelnější než předchozí text.

Jak provádět RESET radiostanice pokud si nevíme z něčím rady a chceme se vrátit k původnímu nastavení.

RESET - při vypnuté stanici zmáčkneme tlačítko FUNC a tlačítko ( A ), držíme a stanici zapneme. Během 2 sekund proběhne reset. Je pak důležité ale nastavit krok pro volení frekvencí. JInak se nám nepodaří nastavit požedovanou hodnotu.

Dál upozorňuji na funkci ATT. Tato funkce = ATTENUATOR umožňuje snížit citlivost radiostanice a tudíž lepší dohledání modelu na malou vzdálenost kdy se používají kratší antény.

Hodnota 1 znamená snížení citlivosti o 10 dB, hodnota 2 snížení dokonce o 20 dB. Nebo se dá tato funkce úplně vypnout a pak je citlivost normální. Dá se ještě jemně nastavit hodnoutou SQUELCH.

Provedl jsem také zkoušku na letišti. Přijímač jsem umístnil na zem a odešel jsem od vysílače až na vzdálenost ztráty signálu. Tato se pohybovala kolem 30m. Následně jsem zapnul funkci ATT na hodnotu 1 a přibližoval se k vysílači. Signál se objevil asi v poloviční vzdálenosti tj. 10 - 15 m. Následně jsem zapnl ATT na hodnotu 2 a vzdálenost se snížila cca na 5 m. Samozřejmě měření je ovlivněno umístněním vysílače a stavem baterie ve vysílači a polohou antény. Absolutní hodnota tudíž nemusí být směrodatná a můžer se v závislosti na těchto proměnných měnit. Přesto ale lze tuto funkci s úspěchem vaužít pro dohledání modelu na nejbližší vzdálenost. Snížení citlivosti je totiž vždy stejné a navíc ve dvou krocích. Toho lze pak velmi dobře při dohledání využít.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář