Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malé zamyšlení.

6. 12. 2008

Na popud Jardy Blatného jsem se i já podíval do kalendáře soutěží na rok 2009 abych zjistil to, co mi dopředu avizoval. Soutěž v Hořicích číslo 232/8 dne 9.5.2009 je vypsaná jen v kategorii F1A a F1B. Po několika telefonátech je zřejmé, že hlavním důvodem jsou havárie motoráků na této soutěži.

K tomu musím ale konstatovat toto:

1.      --- Modely jsou konstruovány podle platných pravidel FAI

2.      --- Pořadatel musí zabezpečit soutěž tak, aby byla zajištěna co možná největší bezpečnost všech přítomných, ( což právě vytýčením startovní linie v Hořicích na první 2. kola nebylo)

3.      ---  Technická náročnost modelů neustále roste ( reduktory, stále větší rozpětí modelů, sklápěcí křídla, elektronické časovače atd.) což nebude přispívat k větší bezpečnosti. Bude nárůstat výkon motorů, zvyšovat se rychlost a zvětšovat počet poruchových celků na modelu.Některé díly jsou už tak na hranici použitelnosti - např. mechanické časovače na modelech s reduktory, které trpí velkými vibracemi.  

4.       --- K haváriím dochází i v jiných kategoriích ( viděl jsem havárii „B-čka“ mezi soutěžící po špatném startu na plný výkon gumového svazku apod.)

Nemůžu tím pádem souhlasit s postupem pořadatelů v Hořicích, kteří to vyřešili tak, že jednoduše soutěž pro motoráky nevypsali. Ze srdce se mi příčí, když někteří lidé se povyšují nad jiné z nejrůznějších důvodů. A pro modeláře to platí taky. Zažil jsem, když piloti velkých obřích modelů nebo akrobatů se dívali škaredě na piloty rekreačních modelů třeba malých elektrovětroňů až došlo k totálnímu rozvratu mezi nimi. Samozřejmě chápu, že různé modely mají různé nároky, a je tudíž potřeba udělat jiné bezpečnostní a organizační opatření. Je to ale věc dohody a ne názoru, kdo má větší práva. Ty máme všichni stejná.

Z těchto důvodů navrhuji řešit chybějící 10. závod "C-ček", ale to jen v případě, že nedojde k jiné nápravě, uspořádáním závodu v Kunovicích 28.3.2009 jako dvojzávodu v kategorii F1C nebo uspořádání závodu ve stejném termínu jako Hořice např. v Holešově opět jen pro „C-čka“ nebo závod v Kunovicích omezit pouze na kategorii F1C ( a tím snížit všechny závody v kategoriích na 9).

Všechna tato řešení ale sám považuji za špatná.  Separace kategorií by vedla k tomu, že přestaneme potkávat své kamarády a známé, což je někdy na soutěži víc než samotné létání za kolikrát špatných meteorologických podmínek. Pak je ale na místě se ptát, jestli se potkávat chceme a máme o všechny kategorie zájem. Setkávat se pak budeme jen na soutěžích světového poháru nebo při reprezentaci na mistrovství světa nebo Evropy. Tam nás zatím nikdo nerozděluje ale naopak činí opatření aby případných problémů bylo co nejméně.  

Velmi rád se seznámím s vašimi názory. Psát můžete na můj e-mail pkroca@missuh.cz nebo i prostřednictvím komentáře k tomuto článku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář